Ar intelektinė nuosavybė sporte – vertybė?

Sporto sektorius kasmet Europos Sąjungoje netenka 500 milijonų eurų sumos dėl suklastotų sporto prekių gamybos. Apie padirbamų sporto priemonių daromą žalą, intelektinę nuosavybę pirmą kartą prakalbs Lietuvoje garsūs šalies bei pasaulio sporto bendruomenės atstovai konferencijoje „Intelektinė nuosavybė ir sportas“. Ji vyks šių metų balandžio 13–14 dienomis Vilniuje.

Pasak konferencijos organizatorių Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro direktoriaus pavaduotojos Linos Mickienės, pagrindinis konferencijos tikslas yra atskleisti glaudžias intelektinės nuosavybės ir sporto sąsajas,  pristatyti intelektinės nuosavybės reikšmę sporto bendruomenei, supažindinti su padirbamų sporto priemonių daromą žala sportininkams ir sporto sektoriui bei inovacijų įtaka sporto pasiekimams, aptarti autorių ir gretutinių teisių apsaugos problematiką sporto renginių transliacijų metu.

„Lietuva yra nedidelė šalis. Todėl labai svarbu, kad sukurta intelektinė nuosavybė būtų tinkamai ir laiku apsaugota, o jos komercializavimas duotų naudą ne tik jos teisių turėtojams, bet ir Lietuvos ekonomikai. Todėl yra labai svarbu visų pirma suprasti, kas tai yra intelektinė nuosavybė ir kokią įtaką ji gali turėti sporto bendruomenėje“,– kalbėjo L. Mickienė.

Šios temos aktualumą pagrindžia ir atliktas Europos Sąjungos agentūros Vidaus rinkos derinimo tarnybos tyrimas. Tyrimo metu nustatyta, jog kasmet dėl suklastotos sporto įrangos, kaip pavyzdžiui futbolo kamuolių, sportinių šalmų, teniso rakečių, slidžių, treniruoklių salių įrangos, riedlenčių, golfo kamuoliukų ir kt., neįskaitant sportinių drabužių, Europos Sąjungoje prarandama 500 mln. eurų. O tai sudaro beveik 7 procentus nuo visų pardavimų pajamų.

„Dėl tokio padirbinėjimo masto prarandamų lėšų suskaičiuojama, kad maždaug 2 800 specialistų, dirbančių šiame sektoriuje, netenka savo darbo vietų. Tokias problemas iššaukia tai, kad gamintojai parduoda mažiau originalių prekių nei galėtų tai padaryti, jei nebūtų klastočių rinkoje. Viso to pasekmė – samdoma mažiau darbuotojų. O ar galima skaičiais įvertinti padirbtų sporto prekių nesaugumą ir galimą žalą sportuojančių žmonių sveikatai? Su tuo galime susidurti kiekvienas ir kiekvieną dieną, todėl svarbu apie tai kalbėti ir rūpintis, kad tokių nesaugių sporto reikmenų rinkoje būtų kuo mažiau ar iš viso nebūtų“, –situaciją komentavo L. Mickienė.

Skaičiuojama, kad dėl suklastotų sporto reikmenų šalies sektorius vien Didžiojoje Britanijoje kasmet netenka 50 mln. eurų, Prancūzijoje – 82 mln. eurų, Vokietijoje – 44 mln. eurų, Italijoje – 53 mln. eurų, o Ispanijoje – 76 mln. eurų, o Lietuvoje – 1 mln. eurų.

Ne veltui organizatorių pasirinkta konferencijos data, balandžio 13-14 dienos – Rio olimpinių žaidynių 2016 išvakarės. Tikimasi, kad tai atkreips didesnį visuomenės dėmesį į sporto ir intelektinės nuosavybės sąsajas bei poveikį ekonomikai.

Konferencijoje pranešimus skaitys Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos, ES Komisijos, nevyriausybinių organizacijų, verslo ir kitų sektorių atstovai tiek iš Lietuvos, tiek iš kitų pasaulio valstybių, kaip Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir kt.

 

Konferencijos metu vyks paroda, kurioje bus galimybė pamatyti Lietuvos Muitinės sulaikomas padirbtas sporto prekes, saugomus olimpinius simbolius, Lietuvos įmonių Europos Sąjungoje ir visame pasaulyje žinomų prekių ženklų gaminius, Lietuvoje kuriamas inovacijas, naudojamas sporte ir kt.

Konferenciją organizuoja Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras, bendradarbiaujant su ES Vidaus rinkos derinimo tarnyba bei Pasauline intelektinės nuosavybės organizacija, Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu bei Kūno kultūros ir sporto departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.